Інфрачервона чи мікрохвильова технологія: що краще обрати для захисту периметру?

липень 22, 2022

Прийняття рішення щодо інсталяції засобів охорони периметру – порівняно простий процес. Складності починаються при виборі конкретної системи, яка відповідає умовам об’єкту. Враховуючи велику кількість факторів, що мають бути взяті до уваги, у випадку об’єктів з підвищеними вимогами до безпеки (електростанції, виправні установи, промислові чи логістичні підприємства) частиною комплексного рішення можуть виступати продукти на базі інфрачервоної чи мікрохвильової технологій.

Як постачальник сучасних систем детекції на периметрі, ми розуміємо виклики подібних проектів та хочемо поділитися нашими знаннями щодо обох опцій. Ось шо потрібно мати на увазі відносно кожного з рішень та різниці між ними.

Активна ІЧ-технологія: віртуальний бар’єр

ІЧ-рішення індустріального класу (також відомі як активні ІЧ-сповіщувачі, або ІЧ-бар’єри) дуже відрізняються від побутових пристроїв зі схожою назвою – пасивних ІЧ, які більш чутливі до хибних тривог, мають вужчий температурний діапазон експлуатації та легші способи виведення з ладу. Активна інфрачервона система використовує два компоненти – один генерує ІЧ-промінь, а другий його приймає – які працюють разом для захисту проходів, воріт чи входів у будівлю. Об’єкт, достатньо великий для перетину променю, – генерує тривогу.

Більшість продуктів створює кілька ІЧ променів, в т.ч. комбінуючи передавальний та приймальний функціонал в одному блоці, для забезпечення кращої відмовостійкості системи та спрощення інсталяції. Вони також часто передають послідовність коротких імпульсів замість постійної активації ІЧ-лазеру, знижуючи енергоспоживання.

Ці системи зазвичай мають робочу дистанцію в діапазоні від 15 до 200м та є оптимальним рішенням для створення віртуального бар’єру з метою захисту зон від неавторизованого входу чи виходу. Справедливо сприймати ІЧ-систему як невидиму огорожу; іншими словами, не слід використовувати її для захисту об’єму, радше розглядати в якості засобу детекції людини, що пересікає лінію між двома точками.

Мікрохвильові сенсори: рух у заданій зоні

Аналогічно, мікрохвильові сенсори також складаються з двох компонентів – передавача і приймача – які створюють чутливий бар’єр. Однак, на відміну від інфрачервоних систем, мікрохвильове випромінення фіксує просторові зміни між блоками. Така об’ємна детекція робить пристрої більш чутливими та стійкими до спроб дискваліфікації, ніж ІЧ-системи. (Комерційні системи відрізняються від побутових аналогів тим, що їх часто оснащують просунутими засобами обробки сигналу для перетворення підвищеної чутливості технології на перевагу).

Мікрохвильові системи мають дещо більшу за ІЧ зону детекції –  в цілому між 5 та 500м. Оскільки детекція руху відбувається на об’ємній ділянці, вони є оптимальним рішенням для моніторингу великих майданчиків та проходів, простору між огорожами і відкритих зон, а також для створення рубежів безпеки бар’єрного типу. Незважаючи на те, що ІЧ-сповіщувачі подекуди можуть мати цінову перевагу, продукти на базі мікрохвильової технології характеризуються технічними особливостями, які роблять їх більш функціональними і надійними.

Існують недоліки і переваги кожного рішення. Які нюанси потрібно врахувати перед впровадженням інфрачервоної чи мікрохвильової системи? Коли вони можуть бути використані на повну потужність на захищених периметрах, а коли їх установка недоречна? Ось, що нам відомо.

Тварини і хибні тривоги

хибні тривоги можуть стати проблемою для активних інфрачервоних систем, оскільки в цілому вони активуються невеликими ссавцями чи птахами, за розміром співставними з висотою одного променю. Це є результатом того, що порушник, який перетинає периметр поповзом, може мати з точки зору сповіщувача аналогічні габарити. Подекуди цей нюанс може бути вирішений шляхом налаштування часу перетину променю з метою фіксації тільки людини, що рухається повільно, або установкою пристроїв, які потребують перетину кількох променів одночасно.

мікрохвильові рішення не фіксують наявності/відсутності променю, а вимірюють інтерференцію поля. Це означає, що вони легше налаштовуються на детекцію цілі мінімального розміру перед тривогою, зменшуючи кількість хибних спрацювань порівняно з ІЧ.

Великі виклики погодних факторів

вірогідно, найбільшим викликом для коректної роботи будь-якої ІЧ-системи є погода. ІЧ-бар’єри можуть вимагати внутрішніх нагрівальних елементів для попередження конденсату чи наморозі на лінзах в холодному кліматі. Туман, дощ, пил та сніг можуть блокувати інфрачервоне світло, тому ці погодні фактори також призводять до генерації хибних тривог.

здатність коректно функціонувати в будь-яких погодних умовах є великою перевагою мікрохвильових рішень, оскільки такі сповіщувачі нечутливі до дощу, туману чи снігу, що становлять проблему для ІЧ. По факту, для них відсутні обмеження погодного чи температурного характеру.

Моніторинг високих зон

так, як активні ІЧ-промені двох близько розташованих пристроїв можуть перешкоджати роботі один одного, необхідно використовувати продукти, спеціально розроблені для стекування, з метою моніторингу площин, вищих за стандартну огорожу. Такі системи мультиплексують промені, або використовують окремі частоти на сусідніх сповіщувачах в стеку, що виключає можливість інтерференції.

мікрохвильові системи, як і інфрачервоні, мають подібні обмеження в такого роду інсталяціях. Для захисту високих ділянок необхідно обирати відповідний сповіщувач. Такі продукти типово мають опцію вибору індивідуальних частот для уникнення взаємних перешкод.

Різниця у вимогах до живлення

інфрачервоні системи мають низькі вимоги до живлення. Якщо інсталяція виконується в теплому кліматі, можна використовувати ІЧ-бар’єри з живленням від сонячної панелі вдень і акумуляторної батареї вночі. Це дозволяє не прокладати кабелі живлення, які обов’язкові в інших випадках.

мікрохвильові рішення мають більше споживання, ніж ІЧ, та завжди потребують кабелів живлення і передачі даних – вони неспроможні працювати виключно від альтернативних джерел.

Рослинність: проблеми всюди

рослинність, що перетинає промінь, як, наприклад, рухомі гілки, або трав’яний покрив за вітряної погоди, можуть становити проблему для ІЧ-систем. Найкращим рішенням є видалення рослинності з чутливої зони.

схожа ситуація і з мікрохвильовими системами. Хоча вони й краще ігнорують рухомі дерева чи кущі, рекомендується тримати їх підрізаними для попередження хибних тривог, незалежно від технології.

Інсталяція та налаштування

активні ІЧ-системи потребують точного вирівнювання для коректної роботи. Точка установки кожного блоку має бути стабільною, виключати навіть невеликі зміщення чи люфт внаслідок вітру. Зазвичай, сповіщувачі встановлюють на мінімальній відстані від огорожі, а її присутність – не критична. Однак, оскільки такі рішення використовують вузький промінь, вони краще підходять для моніторингу вузьких ділянок, порівняно з МХ, що накриває об’ємну зону.

мікрохвильові сповіщувачі не такі чутливі до точного вирівнювання, тож легші в інсталяції. Почасти вони є кращим рішенням, якщо точка установки піддається вібраціям чи невеликому зміщенню. При цьому, їх зона детекції є більшою, а отже вони виносяться далі від огорожі чи воріт.

Резюме

Обидва рішення, ІЧ та МХ, можуть бути з успіхом використані для створення системи детекції на периметрі. ІЧ-системи інколи можуть мати невеликі переваги у вартості і потребах в живленні, проте МХ краще працюють у складних умовах чи на великих ділянках. Незважаючи на різні підходи до детекції, кожна з технологій може генерувати хибні тривоги за певних обставин. Мікрохвильові сповіщувачі аналізують дані за допомогою просунутих алгоритмів для дискримінації порушника від інших факторів впливу, тоді як інфрачервоні – використовують опції конфігурації і часу перетину променю для налаштування під конкретні застосунки.

 

Джерело: Senstar Corporation

Контакти